Bieżący rok sprawozdawczy jest 4 rokiem funkcjonowania OSP Czarna  Sędziszowska pod przewodnictwem obecnego zarządu.

W dniu 10.01.2009 r. przyjęliśmy bardzo ambitne plany i jak sądzę nie wielu było uczestników tegoż zebrania, którzy wierzyli w powodzenie tych zamierzeń.

Jednak z prawdziwa satysfakcją stwierdzam, ze udało się wykonać wszystkie plany w 100 %  i nawet więcej. Te najważniejsze  wykonane zadania to:

1. Kapitalny remont całego obiektu, którego wartość wyniosła ponad 600 tys. zł i było zadaniem inwestycyjnym realizowanym przez Gminę Sędziszów Młp.
  2. Zakup nowego samochodu bojowego dla naszej jednostki.

W całym remoncie chciałbym zaznaczyć i nasz wkład. Min z własnych środków zakupiliśmy parkiet za około 4 tys. zł. Został wybudowany nowy piec kuchenny za kwotę około 2300 zł. Zakupiliśmy teza za kwotę około 2 tys. drobnego sprzętu do łazienek , kuchni i pomieszczeń magazynowych obok WC oraz garażu. Do kuchni zostały wykonane 3 duże nowe stoły. Korzystając z tzw. Funduszu sołeckiego wyposażyliśmy 2 pomieszczenia w urządzenia chłodnicze, zakupiliśmy regały do naszej chłodni. Dzięki tym wszystkim zabiegom nasz obiekt stał się bardzo funkcjonalny i nowoczesny. Myślę , że najlepszym dowodem, że sala wraz z zapleczem podoba się jest pond 5- krotny wzrost wynajmów naszej Sali na imprezy weselne. Pragnę serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi za przeprowadzenie remontu naszego obiektu.

W realizację  2 zadania było zaangażowanych kilkunastu druhów, a kilku bardzo aktywnie. Po uzyskaniu zgody Pana Burmistrza na dofinansowanie rozpoczęliśmy poszukiwania właściwego samochodu. Odbyliśmy szereg wyjazdów od Sandomierza, Przeworska, Jasła, Radomia, Włocławka, Torunia , a nawet mieliśmy swojego człowieka w Niemczech i Francji. W końcu w dniu 7.10.2009 r. zakupiliśmy samochód marki RENO S 170 typu GBA 3/16 czyli ze zbiornikiem 3 tys. litrów i autopompą. Udokumentowany przebieg w  momencie zakupu 9148 km. Koszt samochodu to 54000 zł z czego 38 tys. zł środki z Gminy Sędziszów Młp. 16 tys. środki własne. We własnym zakresie wykonaliśmy doposażenie samochodu. Tu trzeba dodać, że na zakup samochodu i jego wyposażenia pozyskaliśmy dotacje min. Z ZG OSP 7,5 tys. , Nadleśnictwo Głogów 1 tys. 500 zł BS Sędziszów Mlp.. Ponadto zakupiliśmy wyposażenie za około 2,5  tys. zł.

Kieruję podziękowanie dla Prezesa  W. Tabasza za przychylność w pozyskaniu dotacji. Słowa wdzięczności i podziękowania składam na ręce Pana Burmistrza dla rady miejskiej. Dziękuję również Panu  Burmistrzowi  za pomoc w zorganizowaniu wyjazdów po samochód. Nasze starania wspierał również Radny Jan Różański za co serdecznie dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i dopomogli  nam do tego, że taki wóz bojowy stanął w naszym garażu, gotowy służyć naszej społeczności. W roku sprawozdawczym nasza jednostka brała udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Zanotowaliśmy 24 wyjazdy.

Pragnę podkreślić, ze otrzymaliśmy podziękowania za udział a akcji popowodziowej w Ropczycach od Ministra MSWiA, komendanta PSP Ropczyce, burmistrza Ropczyc. Godnym odnotowania jest fakt, ze wszyscy nasi druhowie zrezygnowali z ekwiwalentu z przeznaczeniem na pomoc powodzianom.

W minionym roku po raz III byliśmy współorganizatorem eliminacji gminnych OTWP.

Dbając o promocję naszej jednostki wydaliśmy już 3 kalendarze strażackie oraz na bieżąco jest prowadzona strona internetowa znajdująca się na serwerze ZG OSP. Bardzo dobrze układa się nam współpraca z KGW w Czarnej. Z przyjemnością chcę poinformować, ze zakupiliśmy dla naszych Pań płytki do pomieszczenia wypożyczalni, które w najbliższym czasie ułożymy. Zorganizowaliśmy już po raz  czwarty Bal Sylwestrowy. Bardzo dobrze układa się nam współpraca z ks. Proboszczem, który niejednokrotnie jest naszym dobrym doradcą. Sądzę , że miniony rok był bardzo udany dla naszej jednostki, pewnie trudno będzie to powtórzyć. Dziękuje wszystkim moim kolegom , druhom i druhnom za zaangażowanie i pomoc w realizacji wyznaczonych zadań. Liczę też na większą aktywność tych członków OSP, którzy w tym minionym roku niewiele się udzielali na rzecz naszej jednostki. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich zaproszonych gości, którzy też przyczyniali do wzbogacenia naszej jednostki i miejscowości

W pracach na rzecz jednostki udzielali się:

1. Edward Guzy
  2. Wiesław Przydział